LCMXO2-4000HE-4BG256C Field Programmable Gate Array IC 206 94208 4320 256-LFBGA
Shenzhen Swift Automation Technology Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Original
Model Number : LCMXO2-4000HE-4BG256C
Certification : Original
Place of Origin : Original
MOQ : 1
Price : Negotiation
Payment Terms : TT
Supply Ability : 100
Delivery Time : 3-4days
Packaging Details : carton box
Number of Logic Elements/Cells : 4320
Number of LABs/CLBs : 540
Voltage - Supply : 1.14V ~ 1.26V
Number of I/O : 206
Total RAM Bits : 94208
Operating Temperature : 0°C ~ 85°C (TJ)
Package / Case : 256-LFBGA
Supplier Device Package : 256-CABGA (14x14)
Contact Now
Specifications of LCMXO2-4000HE-4BG256C
TYPE DESCRIPTION
Category Integrated Circuits (ICs)
Embedded
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Mfr Lattice Semiconductor Corporation
Series MachXO2
Packaging Tray
Number of LABs/CLBs 540
Total RAM Bits 94208
Number of I/O 206
Voltage - Supply 1.14V ~ 1.26V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 256-LFBGA
Base Product Number LCMXO2-4000
Features of LCMXO2-4000HE-4BG256C
• Non-volatile, Infinitely Reconfigurable
• Instant-on – powers up in microseconds
• Single-chip, secure solution
• Programmable through JTAG, SPI or I2C
• Supports background programming of non-volatile memory
• Optional dual boot with external SPI memory
• TransFR™ Reconfiguration
• In-field logic update while system operates
• Enhanced System Level Support
• On-chip hardened functions: SPI, I2C, timer/counter
• On-chip oscillator with 5.5% accuracy
• Unique TraceID for system tracking
• One Time Programmable (OTP) mode
• Single power supply with extended operating range
• IEEE Standard 1149.1 boundary scan
• IEEE 1532 compliant in-system programming
• I/Os support hot socketing
• On-chip differential termination
• Programmable pull-up or pull-down mode
• Flexible On-Chip Clocking
• Eight primary clocks
• Up to two edge clocks for high-speed I/O interfaces (top and bottom sides only)
• Up to two analog PLLs per device with fractional-n frequency synthesis
– Wide input frequency range (7 MHz to 400 MHz)
Descriptions of
LCMXO2-4000HE-4BG256C
saving 2.5 mm x 2.5 mm WLCSP to the 23 mm x 23 mm fpBGA. MachXO2 devices support density migration